Często zadawane pytania – chusty Wallaboo


Jakie są środki ostrożności?

 

Nasze rady przy stosowaniu chusty Wallaboo do noszenia dzieci (w szczególności dla dzieci poniżej czterech miesięcy) są następujące:

• Chusta Wallaboo jest przeznaczona dla w pełni zdrowych dzieci. W przypadku dzieci wymagających opieki pediatry, zapytaj pediatrę, czy chusta Wallaboo jest odpowiednia dla Twojego dziecka.
• Dzieci powinny być noszone w chuście, w takiej pozycji jakby były noszone na rękach przez rodzica. Powinny być noszone na wysokości klatki piersiowej, nie niżej niż linia bioder. Dostosuj rozmiar chusty do siebie i upewnij się, że jest prawidłowo przez Ciebie założona, a dziecko znajduje się w niej w bezpiecznej pozycji.
• Twarz dziecka powinna być cały czas widoczna i niezasłonięta materiałem lub ramieniem rodzica. Upewnij się, że dziecko ma prawidłową wentylację. Regularnie sprawdzaj czy dziecko znajduje się w prawidłowej pozycji.
• Należy być szczególnie ostrożnym używając chusty Wallaboo do noszenia noworodka oraz gdy dziecko jest przeziębione i istnieje zwiększone ryzyko obturacji dróg oddechowych. Nie używaj chusty Wallaboo, gdy dziecko jest bardzo niespokojne i  nie współpracuje.
• Zawsze czytaj instrukcję użytkowania chusty i postępuj zgodnie z nią.
• Kiedy używasz chusty Wallaboo po raz pierwszy, poproś o pomoc drugą osobę, aby pomogła Ci poćwiczyć jej zakładanie i zdejmowanie. Regularnie sprawdzaj swoją chustę Wallaboo czy nie jest uszkodzona, a jej zapięcia nie są zużyte. 
• Zawsze upewnij się, że dziecku nie jest zbyt ciepło lub zimno, gdy znajduje się w chuście Wallaboo. Pamiętaj, że Twoje ciało wytwarza ciepło. Ubieranie dziecka w kilka warstw jest najpraktyczniejsze (można je zdejmować i ubierać powrotem), aby prawidłowo dostosować ubiór do temperatury otoczenia.  Pamiętaj, że materiał chusty Wallaboo jest dodatkową warstwą ogrzewającą Twoje dziecko.
• Zawsze miej jedną rękę wolną, gdy wkładasz lub wyjmujesz dziecko z chusty Wallaboo, w razie gdyby Twoje dziecko wymagało dodatkowego podtrzymania. Obejmij dziecko ramieniem przy pochylaniu się w chuście Wallaboo.
• Chroń swój kręgosłup. Gdy dziecko rośnie dostosuj sposób transportu do jego wagi.

• Zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem przy wybieraniu aktywności, gdy nosisz dziecko w chuście Wallaboo.

Jakie są zalety noszenia dziecka w chuście?

Noszenie dziecka w dobrze zaprojektowanej chuście jest bezpieczne i korzystne.  Dziecko noszone w chuście czuje się bezpiecznie i mniej płacze. Badania wykazały, że dzieci noszone w ten sposób są szczęśliwsze, spokojniejsze i więcej śpią. ("Increased Carrying Reduces Infant Crying: A Randomized Controlled Trial" artykuł napisany przez MD Urs A. Hunziker i Ronald G. Barr MDCM, FRCP (C)).


Czy używanie chusty do noszenia dzieci jest bezpieczne?

Noszenie dzieci w chuście jest starym zwyczajem. Europejskie badanie z 2010 roku wykazało, że 2 na 3 mamy noszą dzieci w chuście lub zamierzają to robić. Na początku 2010 roku w mediach obecna była dyskusja na temat noszenia dzieci w nosidłach typu „torba” („bag-style” sling). Różnica nosidła Wallaboo polega na tym, że nosidło typu „torba” posiada głębokie dno i boki, które sprawiają, że dziecko znajduje się w pozycji przypominającej kształt litery „C”.  Natomiast chusta Wallaboo jest płytka i tak zaprojektowana, że dziecko jest zawsze widoczne. Uwaga: przed zastosowaniem jakiejkolwiek chusty należy przeczytać najpierw instrukcje bezpieczeństwa!


Co jest szczególnego w chustach Wallaboo?

Chusty Wallaboo posiadają łatwą konstrukcję z otwieranym przodem ułatwiającym użytkowanie. Nosidło Wallaboo jest płytkie dzięki czemu dziecko jest zawsze dla Ciebie widoczne oraz posiada tylne zapięcie na rzep, które sprawia, że chustę Wallaboo łatwo dopasować do każdego rozmiaru.  Szeroki pas na ramię powoduje, że nosidło jest wygodne w noszeniu  i można w nim nosić dziecko w 3 różnych pozycjach dostosowanych do wieku dziecka. Chusta może być na noszona zarówna na prawym jak i lewym ramieniu.  Wyprofilowana konstrukcja chusty zapewnia dobre dopasowanie.

Kiedy mogę używać chustę Wallaboo do noszenia dzieci?

Chusta do noszenia dzieci jest przeznaczona do stosowania w pomieszczeniach i na zewnątrz. Dzieci noszone w chuście mogą zarówno spać jak i być obudzone. Od urodzenia dziecko może być noszone w pozycji „horyzontalnej”.  Gdy dziecko zaczyna rosnąć, chusta może być używana dla dziecka w pozycji „siedzącej” (twarz dziecko jest wtedy odwrócona od Ciebie) lub w pozycji „aktywnej”, z dzieckiem na biodrze z nóżkami szeroko wokół Ciebie.

Z jakiego materiału wykonane jest nosidło Wallaboo?

Nosidło Wallaboo jest dostępne w dwóch opcjach: z imitacji zamszu (mikrofibry) oraz z 100% bawełny. Chusta z miękkiej, odpornej na wodę imitacji zamszu (mikrofibry) posiada podszewkę wykonaną z 100% bawełny frotte. Chusta bawełniana jest całkowicie wykonana z 100% bawełny.   

Do jakiego wieku dziecka mogę je nosić w chuście Wallaboo?

Możesz używać chustę Wallaboo do maksymalnej wagi dziecka 13 kg lub tak długo jak to jest wygodne dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka.
Jak długo mogę nosić moje dziecko w chuście Wallaboo?

Możesz nosić swoje dziecko w chuście tak długo jak jest ono zadowolone. Jednakże nie jest zalecane noszenie dziecka w tej samej pozycji bez ruchu przez dłuższy okres czasu. Radzimy Tobie zdawać sobie sprawę z potrzeb Twojego dziecka oraz nosić chustę tak abyś miała zawsze możliwość widzieć swoje dziecko.

Jak znaleźć nową pozycję do noszenia w chuście dziecka?

Przećwicz nową pozycję najpierw z lalką lub misiem. Po kilku takich próbach będziesz wiedziała jaka pozycja najlepiej dla was pasuje. Spróbuj nową pozycję kiedy zarówno Ty jak i Twoje dziecko jesteście wypoczęci i macie czas. Ćwicz nową pozycję kiedy siedzisz na ziemi, aby było łatwiej i bezpieczniej. 

Czy potrzebuję pomocy drugiej osoby przy wkładaniu dziecka do chusty Wallaboo?

Chusta Wallaboo do noszenia dzieci jest tak zaprojektowana, że możesz ją używać samodzielnie bez pomocy innych osób. Jednakże radzimy Tobie poprosić o pomoc drugą osobę kiedy pierwszy raz korzystasz z chusty i jeszcze się z nią dokładnie nie zapoznałaś.

Skąd mam wiedzieć, że chusta jest założona prawidłowo?

Kiedy dziecko jest umieszczone w chuście powinno znajdować się przed Twoją klatką piersiową, a nie talią. Jeśli chusta jest poniżej twojej klatki piersiowej to znaczy, że jest nie prawidłowo założona i powinnaś użyć zapięcia na rzep, aby ją trochę zmniejszyć. Chusta powinna być dobrze dopasowana jednakże nie za ciasno.  Jeśli czujesz się niekomfortowo to znaczy, że chusta jest zapięta za ciasno i musisz za pomocą zapięcia na rzep ją trochę zwiększyć i dostosować tak aż będzie Tobie wygodnie.  

Do czego służą 4 numery w tylniej części chusty?

Tył chusty Wallaboo posiada 4 paski rzepu ułatwiające dostosowanie chusty do każdej osoby. Aby pomóc w ustaleniu odpowiedniego rozmiaru chusty dla danej osoby, rzepy zostały ponumerowane od 1 do 4. Zapamiętaj numer, który pasuje do Twojego rozmiaru i wybierz ten sam numer kiedy ponownie będziesz używać chustę.

Jak mogę dostosować chustę do mojego rosnącego dziecka?

Z tyłu chusty może być ona dopasowana za pomocą zapięcia na rzep.  Podczas gdy Twoje dziecko rożnie możesz trochę zwiększyć rozmiar chusty poprzez dopasowanie zapięcia na rzep.

W jakiej pozycji mogę nosić swoje dziecko w chuście Wallaboo?

Możesz nosić dziecko w chuście w 3 różnych pozycjach:
Pozycja „horyzontalna” (0-4 miesięcy) – Twoje dziecko jest na pleckach w pozycji „banana”. Chusta podtrzymuje główkę i plecki Twojego niemowlęcia oraz nóżki są wygodnie trzymane razem.
Pozycja „siedząca” (4-9 miesięcy) – Kiedy kręgosłup Twojego dziecka staje się silniejszy może ono być umieszczone w chuście w tak zwanej pozycji „kangura”.  Stópki są z przodu i dziecko również patrzy do przodu.
Pozycja „aktywna” (od 6 miesięcy) – Jeśli plecy Twojego dziecka są wystarczająco silne może on siedzieć w pozycji aktywnej. Jego pupcia jest w chuście natomiast nóżki są po obu stronach Twoich bioder. Chusta Wallaboo posiada grubszą warstwę w miejscu gdzie nóżki dotykają chusty, dzięki czemu dziecku jest miło i wygodnie.

Jak mogę umieścić swoje dziecko w chuście w pozycji „horyzontalnej” (0-4 miesięcy)?
 
 1. Poproś o pomoc drugą osobę podczas kilku pierwszych zastosowań chusty Wallaboo.
 2. Ureguluj pas w tylnej części chusty do własnego rozmiaru. Wypróbuj kilka rozmiarów, aby właściwie znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie. Zapamiętaj ten rozmiar (numery 1-4) przy następnym  zastosowaniu.
 3. Przełóż chustę przez prawe lub lewe ramię.
 4. Upewnij się, że materiał chusty jest gładko ułożony na Twoim ramieniu i plecach.
 5. Całkowicie otwórz przód chusty.
 6. Ułóż chustę na sobie, tak aby niebieska metka znajdowała się na wysokości Twojego pępka.
 7. Przy wkładaniu dziecka rodzic powinien znajdować się w pozycji siedzącej.
 8. Trzymaj dziecko blisko zwrócone do Ciebie brzuszkiem.
 9. Wolną ręką otwórz przód chusty.
 10. Wsadź dziecko do chusty najpierw nóżkami. Nóżki i stópki dziecka powinny znaleźć się w chuście jak w worku.
 11. Ułóż pośladki dziecka w najniżej położonej części chusty. 
 12. Na koniec przytrzymaj główkę dziecka. Dziecko powinno mieć główkę zwróconą w Twoją stronę, leżąc na plackach, bokiem do Ciebie.
 13. Sprawdź czy dziecko jest ułożone w chuście bezpiecznie i wygodnie, upewniając się, że materiał chusty  bezpiecznie otula dziecko z obu stron.
 14. Zamknij przód chusty. Najpierw prawą stronę.
 15. Podtrzymuj dziecko do czasu, kiedy w pełni przyzwyczaisz się do noszenia chusty.
 16. Rekomendujemy poruszanie się po założeniu chusty, aby dziecko nie zaczęło się niecierpliwić.
 17. Kliknij, aby zobaczyć filmik.
Jaka jest prawidłowa pozycja dla mojego dziecka w pozycji „horyzontalnej”?

Rysunki pokazują prawidłową pozycję dziecka w pozycji „horyzontalnej”: podbródek skierowany ku górze, twarz widoczna, nos i usta nie zakryte, na Twojej klatce piersiowej i skierowane w Twoją stronę.


Jak mogę umieścić swoje dziecko w chuście w pozycji „siedzącej” (4-9 miesięcy)?

 

 1. Poproś o pomoc drugą osobę podczas kilku pierwszych zastosowań chusty Wallaboo.
 2. Ureguluj pas w tylnej części chusty do własnego rozmiaru. Wypróbuj kilka rozmiarów, aby właściwie znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie. Zapamiętaj ten rozmiar (numery 1-4) przy następnym  zastosowaniu.
 3. Przełóż chustę przez prawe lub lewe ramię.
 4. Upewnij się, że materiał chusty jest gładko ułożony na Twoim ramieniu i plecach.
 5. Całkowicie otwórz przód chusty.
 6. Ułóż chustę na sobie, tak aby niebieska metka znajdowała się na wysokości Twojego pępka.
 7. Podnieś dziecko pleckami do Ciebie i ułóż nad chustą, z nóżkami ułożonymi przed dzieckiem.
 8. Otwórz chustę i obniż powoli dziecko do kieszeni chusty.
 9. Upewnij się, że dziecko siedzi wygodnie jak kangurek, z rączkami przed sobą schowanymi w chuście lub umiejscowionymi na chuście.
 10. Zamknij przód chusty. Najpierw prawą stronę.
 11. Popraw materiał chusty wokół dziecka, upewniając się, że siedzi bezpiecznie i wygodnie.
 12. Jeśli dziecko siedzi zbyt wychylone do przodu, wyjmij je z chusty i jeszcze raz ułóż tak, aby siedziało wygodnie i bezpiecznie opierając plecki o Ciebie.
 13. Kliknij, aby zobaczyć filmik.
 

Kiedy mogę nosić moje dziecko w chuście w pozycji twarzą do przodu (pozycja „siedząca”)?

Kiedy mięśnie szyi dziecka są wystarczająco silne kiedy może samodzielnie podnosić główkę, od ±4 miesięcy.

Jak mogę umieścić swoje dziecko w chuście w pozycji „aktywnej” (od 6 miesięcy)?
 
 1. Poproś o pomoc drugą osobę podczas kilku pierwszych zastosowań chusty Wallaboo.
 2. Ureguluj pas w tylnej części chusty do własnego rozmiaru. Wypróbuj kilka rozmiarów, aby właściwie znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie. Zapamiętaj ten rozmiar (numery 1-4) przy następnym  zastosowaniu.
 3. Przełóż chustę przez prawe lub lewe ramię.
 4. Upewnij się, że materiał chusty jest gładko ułożony na Twoim ramieniu i plecach.
 5. Całkowicie otwórz przód chusty.
 6. Ułóż dziecko tak, aby niebieska metka znajdowała się na wysokości Twojego biodra.
 7. Posadź dziecko na swoim wolnym ramieniu.
 8. Ułóż chustę na dziecku, wkładając jego nogi do chusty, naprzeciw ciebie.
 9. Obniż dziecko na swoje biodro, pośladki dziecka powinny znajdować się w jednej linii ze szwem chusty.
 10. Znajdź wewnętrzną warstwę chusty (miękko wyściełana krawędź). Naciągnij wewnętrzną warstwę materiału na pośladki dziecka, aby utworzyć głębokie siedzisko.
 11. Zamknij przód chusty. Najpierw prawą stronę.
 12. Naciągnij materiał chusty na plecki dziecka dla większej wygody i bezpieczeństwa.
 13. Możesz naciągnąć materiał chusty na ramiona dziecka lub zostawić ramiona wolne (dla większej swobody ruchów). 
 14. Przytrzymuj dziecko do momentu, gdy upewnisz się, że bezpiecznie znajduje się ono w chuście i jest prawidłowo przez nią podtrzymywane. 
 15. Upewnij się, że materiał chusty podtrzymuje pośladki, aż do wysokości kolan, tworząc głębokie i bezpieczne siedzisko.  Pośladki dziecka powinny znajdować się poniżej kolan dziecka dla jego pełnego komfortu.
 16. Kliknij, aby zobaczyć filmik.
 
Jak mogę wyjąć moje dziecko z chusty Wallaboo?
 1. Otwórz chustę z przodu. Najpierw lewą stronę.
 2. Włóż rękę pod dziecko i podtrzymuj je.
 3. Używając wolnego ramienia odepnij i zdejmij chustę.
 4. Unieś dziecko i trzymaj je blisko siebie.
 5. Trzymaj dziecko bezpiecznie w każdym momencie odpinania chusty.
 6. Kliknij, aby zobaczyć filmik.

Czy mogę prać chustę Wallaboo?

Chusta Wallaboo może być prana w pralce w temperaturze 30 °C z rzeczami w podobnym kolorze.

Czy moje dziecko może bezpiecznie ssać chustę Wallaboo?

Tak! Wszystkie materiały z których wykonane są produkty Wallaboo są testowane i zaakceptowane zgodnie z normami Europejskimi dotyczącymi produktów dla dzieci, spełniają najwyższe standardy. Wszystkie materiały są wolne od zanieczyszczeń i alergenów.  
Przeprowadzone testy: wykrywanie stosowania zakazanych barwników azowych, badanie palności, migracja pewnym elementów antymonu, arsenu, ołowiu, itp. (EN 74: 1994).

Czy bawełna lub imitacja zamszu (mikrofibra) rozciąga się od jej stosowania?

Nie. Do chust Wallaboo używane są materiały, które zachowują swój kształt. Materiały są testowane w tym zakresie. W badaniu trwałości (UE normy bezpieczeństwa EN13209-2) noszenie chusty jest symulowany na maszynie. Chusta jest przesuwana tam i z powrotem 50,000 razy z ciężarem 15 kg w niej. Tkaniny, zamknięcia i szwy po tym teście nie przesunęły się lub zmieniły. Chusta Wallaboo pomyślnie przeszła testy.

Czy mogę używać chusty do noszenia dzieci w samochodzie?

Nie. Chusta do noszenia dzieci nie jest substytutem fotelika samochodowego w pojeździe, który jest w ruchu.

Czy mogę używać chusty do noszenia dzieci podczas korzystania z roweru?

Nie. Radzimy Tobie nie korzystać z chusty do noszenia dzieci podczas jazdy rowerem.